אני ילד ירוק

בית הספר ישורון קרית מלאכי זכה בתואר “בית ספר ירוק” על ידי משרד החינוך. ההסמכה ניתנה לבית הספר, בעקבות הפעלת תוכנית לימודים מגוונת בנושא הסביבה בשלוש השנים האחרונות. תלמידי בית הספר תרמו תרומה משמעותית לקהילה ולאחר שבית הספר עשה שימוש מושכל במשאבי טבע ועמד בקריטריונים, זכה לתואר המכובד.

תעודות הסמכה לבית ספר ירוק הוענקו ל-49 “מוסדות חינוך ירוקים” בכל הארץ ע”י משרד החינוך והמשרד להגנת הסביבה. “מוסדות אלו מהווים דוגמה ומופת לקיום אורח חיים בתפישת הקיימות בבית ספרם, ובוגר בית הספר יהיה אזרח פעיל, אחראי, מעורב ופועל בסביבתו ובקהילתו” מסור במשרד החינוך.
בטקס ההסמכה שהתקיים בסינמה סיטי בהרצליה, נטלו חלק מנהלים ומורים מבתי הספר שקיבלו את ההסמכה, נציגי רשויות מקומיות, מנהלי מחוזות ממשרד החינוך ומהמשרד להגנת הסביבה. את קרית מלאכי ייצגו הצוות החינוכי בראשותו של המנהל הרב יהושע מלכה.

במסגרת תהליך ההסמכה נדרשו בתי הספר לעמוד ב- 6 קריטריונים:
• שילוב נושא הסביבה בתוכנית הלימודים
• ביצוע פרויקט קהילתי סביבתי
• ניהול אורח חיים מקיים בבית הספר והצגת אסמכתאות לחסכון במשאבים
• מתן ביטוי ויזואלי בקירות בית הספר ובחצר בית הספר לעיסוק בנושאי סביבה
• הובלת מועצת תלמידים ירוקה
• ביצוע הכשרת מורים לצוות בית הספר בנושאי סביבה.

ההסמכה לבית ספר ישורון ניתנה לאחר תהליך שנמשך שלוש שנים במהלכו הוטמע חינוך לקיימות ושמירה על איכות הסביבה במסגרת הלמידה הפורמלית ובמסגרות הלא פורמליות בקרב התלמידים וההורים.
תלמידי בית הספר קיימו פעילויות בנושא איכות הסביבה בבתי קשישים, בגני ילדים ואף העבירו הרצאות בכיתות היסוד בבית הספר.
במסגרת היזמות הפעילו התלמידים ספריה ירוקה, ימי שיא במהלכם הוזמנו הורים להרצות בנושא קיימות וכן התקיימו תערוכות מיחזור, שמטרתן המחשת נושא איכות הסביבה.
בולטת במיוחד הייתה יוזמה לאיסוף תלבושות, קלמרים ותיקים לשימוש חוזר.
מנהל בית הספר הרב יהושע מלכה ציין את שיתוף הפעולה המדהים של ההורים בתהליך השמירה על איכות הסביבה, מיחזור וטיפוח סביבה ירוקה. “חרטנו על דגלנו את הנושא בבחינת ‘סביבה נאה מרחיבה דעתו של אדם’ זאת בנוסף לדגשים התורניים והערכיים שבית הספר מושתת עליהם” אמר מלכה.
מנהלת מחוז הדרום במשרד החינוך, עמירה חיים: “מנהלי בתי הספר שקיבלו את ההסמכה, העמידו את האוריינות הסביבתית כיעד מרכזי בעשייה החינוכית. אנו חיים בעידן של משבר סביבתי גלובלי ולכן החינוך לקיימות הוא צו השעה. הקיום של החברה האנושית תלוי ביכולת האדם לקיים יחסי גומלין מאוזנים עם הסביבה. זוהי חובה מוסרית עבור כולנו, למעננו ולמען הדורות הבאים”.

סגור לתגובות