פיקוח המעונות במסגרת המחלקה לגיל הרך

מרחיבים אחריות:

הפיקוח על המעונות במסגרת המחלקה לגיל הרך

 קרית מלאכי נבחרה לפיילוט ארצי במהלכו המעונות ברחבי העיר ייכנסו תחת פיקוח חינוכי של המחלקה לגיל הרך בעירייה. המטרה: להעניק כלים התפתחותיים לילדים בגילאי לידה עד 3. “לראשונה רשות עירונית לוקחת אחריות על ילדים החל מגיל לידה” אומרת שולמית הדר מנהלת המחלקה לגיל הרך

מטרת הפיילוט הנקרא ‘מיזם ינקות’ היא למצות את הפוטנציאל הטמון בכל פעוט על ידי יצירת התנאים להתפתחות מיטבית בשנות החיים הראשונות, מלידה עד גיל 3 – תקופה בעלת השפעה קריטית על עתידם של הילדים. מאחר והרישום בגני העירייה מתחיל רק מגילאי 3 וחצי – 4 שנים, כל המעקב ההתפתחותי של הפעוטות מתעכב. בקרית מלאכי החליטו לקחת אחריות גם על המעונות, ומקימי המיזם שהגיעו להציע את הפיילוט, מצאו תשתית מוכנה. על פי מחקר מקדים שהכינו במחלקה לגיל הרך, חלק גדול מהפערים ההתפתחותיים שנצברים נובעים מחסך סביבתי ומסגרות שלא מספקות גירוי התפתחותי מספק. עוד עולה מהמחקר כי על מנת להעניק לילד את הטיפול המתאים עבורו נדרשים 7 ל-18 חודשים – פרק זמן יקר מאוד.

בקרית מלאכי פועלים כיום עבור ילדי הגיל הרך 8 מעונות יום אותם מפעילים עמותות וארגונים, ו-26 משפחתונים בפיקוח תמ”ת ובהפעלת המתנ”ס העירוני. נוסף לכך, קיימים מעונות ומשפחתונים רבים שאינם מפוקחים, בבתים וגנים פרטיים. במחלקה לגיל הרך מדווחים כי רק 30% מילדי קרית מלאכי לומדים במקומות מפוקחים. “לצערי החוק היום פרוץ, אין פיקוח על המעונות הפרטיים והמטרה שלנו היא להגיע אליהם ולהעניק להם כלים חינוכיים והתפתחותיים על מנת להבטיח התפתחות תקינה ומיטבית של הילדים” מסבירה שולמית הדר מנהלת המחלקה. ‘מיזם ינקות’ פועל בשיתוף פעולה בין העירייה, קרן רש”י, גו’ינט אשלים והאגף למעונות יום ומשפחתונים.

בשלב הראשון כל מנהלות המעונות והמשפחתונים יעברו הכשרה מקצועית והמטפלות יודרכו ויקבלו כלים חיוניים. העירייה תפתח תו תקן ישובי לאיכות החינוך במעונות וכל הורה יידע אלו מעונות מחזיקים בתו התקן לפני הרישום במעון או המשפחתון. בהמשך תשתלב גם עובדת סוציאלית ייעודית ל’מיזם ינקות’, אשר תיתן מענה לנושא טיפול המחלקה לשירותים חברתיים בגילאי לידה עד 3. גם ההורים יקבלו הדרכה על ידי גורמי מקצוע.

מנהלת המחלקה לגיל הרך בעירייה שולמית הדר: “מטרת ‘מיזם ינקות’ היא להרחיב את הפיקוח של תחום הגיל הרך לכמה שיותר מעונות ומשפחתונים פרטיים. לראשונה רשות עירונית לוקחת אחריות על ילדים בגילאי לידה עד 3 במטרה להעניק לילדנו התפתחות תקינה ומיטבית”.

סגור לתגובות