התחדשות עירונית

“מבחינתי קריית מלאכי היא פרויקט לאומי”

כך אמר יו”ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית בישראל חיים אביטן, שהגיע להתרשם מפרויקט בינוי-פינוי המתוכנן בשכונת קיבוץ גלויות. הפרויקט יכלול בניינים בגובה 6-12 קומות ברחובות במקום אלו הקיימים. יוסף לוינסקי מבעלי חברת היזמים “לוינסקי-עופר” אמר בפגישה: “אין עיר בישראל שבנינו בה ונתקלנו בראש עיר ומחלקת הנדסה כל כך אדיבים”.

 

יו”ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית שהוקמה לפני כשנה חיים אביטן הגיע לפגישה בקריית מלאכי במסגרת קידום תוכנית בינוי-פינוי המתוכנן בשכונת קיבוץ גלויות, ברחובות סאן דייגו ורש”י. את התוכנית מקדם בשנים האחרונות מטעם העירייה חיים פלוס שכבר הספיק להחתים יחד עם היזמים כ-80% מדיירי השכונה.

שכונת קיבוץ גלויות מונה כיום כ-700 יחידות דיור בבנייה רוויה בגובה 3-4 קומות. על פי התכנון ייבנו במקום בניינים מדורגים בגובה 6-12 קומות כולל שטחי מסחר, פארק משחקים גדול ומבני ציבור. בסך הכל השכונה תכלול 2,800 יחידות דיור, אולם כדי שהפרוייקט יהיה רווחי עבור היזמים משרד השיכון והתחדשות עירונית יעניקו להם קרקע משלימה באזור אחר.

כל בעל דירה בשכונה יקבל דירה חדשה בתוספת כ-25 מ”ר לדירתו הקיימת וכן 10 מ”ר מרפסת, מחסן וגם חניה בטאבו. הפרויקט ייבנה בשלבים; בשלב ראשון ייבנה בניין חדש בשטח ריק ואליו יעברו מספר בניינים ישנים שיהרסו. במקומם ייבנו עוד מספר בניינים לגובה שיאכלסו מספר רב יותר של תושבים וכך עד לסיום הפרויקט.

 

“יש נכונות מצד הממשלה לפתור את הנושא של חוסר כדאיות עבור יזמים ובשביל זה הממשלה הכניסה את הפתרון של קרקע משלימה” אמר חיים אביטן “זהו גם פתרון חברתי עבור קריית מלאכי. יש כאן אוכלוסייה שעלתה בשנות ה50-60 וגרים באותם מבנים”. אביטן סיפר כי נבחר בתפקיד לפני קצת יותר משנה ויש עבודה רבה בהנעת התהליך ” אנחנו רואים בקריית מלאכי פרויקט לאומי, זו לא חכמה לבנות בתל אביב והרצליה. המטרה היא לזרז את התוכניות והבירוקרטיה ולסיים את זה בהרבה פחות שנים מבעבר”.

התחדשות עירונית

היזם יוסף לוינסקי מחברת לוינסקי-עופר אמר כי יש כאן הזדמנות טובה: “יש הסכמה שלנו כיזמים, הרשות דוחפת, רוב מוחלט של הדיירים חתמו, הבנקים אתנו וזאת הזדמנות פז. צריכים לשנות את השם של הרשות להתחדשות אנושית כי אנשים פה גרים בתנאים קשים”. לוינסקי סיפר כי הופתע מהדלת הפתוחה בלשכת ראש העיר ומחלקת ההנדסה “הגעתי לפגישה עם המהנדס נועם רווחה ולאחר מכן עם ראש העיר והתקבלתי בחיבוק וזו ללא הכירות מוקדמת איתם. אין עוד עיר בישראל שאנחנו בונים בה, שאפשר להיכנס ככה ולדבר עם ראש העיר והמהנדס. באחת הערים הגדולות במרכז הארץ אנחנו מחכים 6 שנים לאישור”.

חיים פלוס שעמל על הפרויקט בשנים האחרונות אמר השבוע: “תוכנית בינוי-פינוי בשכונת קיבוץ גלויות קיבלה את אמון ראש העיר והדיירים שרובם הגדול חתמו על ההסכם. התוכנית מטיבה מאוד עם הדיירים, שומרת על זכויותיהם ומעניקה להם ערבויות, נוסף לדירה הרחבה יותר שיקבלו. קבענו פגישה נוספת מול הרשות להתחדשות עירונית בכדי לזרז את כל התהליכים ומתן האישורים, תוך ראיה רחבה על קידום העיר ורווחת התושבים”.

התחדשות עירונית

ראש העיר אליהו זהר סיכם את הפגישה: “זהו הליך מורכב שגורמים רבים תלויים בו ואנחנו נמצאים בנקודה חשובה בקידום התחדשות עירונית. אני מודה גם לשר השיכון עד לפני כשבוע יואב גלנט, כיום שר העלייה והקליטה, שסייע לנו רבות בנושא חלופות קרקע ופתרון כלכלי עבור היזמים ועברו קריית מלאכי. שכונת קיבוץ גלויות היא מהראשונות שנבנו בעיר והתגשמות התוכנית הזו היא חלום עבור הדיירים וכמי שגדל שם, אין שמח ממני על כך”.

סגור לתגובות