טכס יום השואה

 

“הררי המסמכים לא משתווים לניצול אחד”

 עצרת זיכרון לקרבנות השואה התקיימה כמידי שנה במתנ”ס קריית מלאכי. מאות מתושבי העיר הגיעו לכבד את המעמד; בני נוער לצד מבוגרים, חיילים לצד אישי ציבור, חילונים לצד חרדים, עולים לצד ותיקים ובאחדות יוצאת דופן השלימו פסיפס אנושי שרק עיר כמו קריית מלאכי יכולה לאגד תחתיה.

את הערב הנחה ד”ר רמי רחמים שהזכיר שגם בימים אלו קמים עלינו לכלותנו ואנו עדים לכך כי האנטישמיות גואה בארצות רבות בעולם. הרב הראשי לקריית מלאכי ואשדוד הרב חיים שמעון פינטו שליט”א, היה ראשון הנואמים ואמר כי לא ניתן להבין את מה שעברו אותם יהודים שמצאו את מותם בשואה או אלו ששרדו אותה: “ים של דיו לא יספיק לתאר את נהר הדם שנשפך. הלב נכמר ומתכווץ. העלאת הזיכרונות מהעבר מדרבנות אותנו לזכור בכל דרך ולשמור בכל כוחנו על קיום האומה היהודית ולהוכיח שמטרתו של אותו צורר נאלח לא צלחה שעם ישראל, תורתו ואמונתו חיים לנצח” דברי הרב הראשי.

טכס יום השואה 2019

ראש העיר אליהו זהר

 

את מקומו של הרב יהודה ירוסלבסקי שנבצר ממנו מלהגיע, מילא בנו הרב בנציון שהעלה זכרונות מבית סביו וסבתו ששרדו את השואה. ראש העירייה אליהו זהר פתח בתיאור הניסויים הרפואיים האכזריים שבוצעו בידי ד”ר יוזף מנגלה. “מתוך גיא ההריגה, הם יצאו חיים לאחר שנים, בהן העתיד הרחוק ביותר עליו הם חשבו, היה- הבוקר שלמחרת, לאחר שנים שלא קיוו לכלום, לא תכננו כלום. שנים שלא יכלו להתעצב, לבכות, לצחוק או לכעוס. לאחר שנים, הם יוצאים לחופשי ושואלים את עצמם –’האם יהיה בנו הכח להדליק מחדש את פתיל החיים?'”

“איך נצליח להבין את כאבה של אם הרואה את ילדה צורח ‘אמא’, נזרק למשאית, מושיט ידיים לאמו והאם עומדת מול איש גסטפו שמונע ממנה כל תזוזה אך היא יודעת לאן הוא נקלח. ההיסטוריה מלאה במקרי זוועה ואכזריות אך לא הייתה אכזריות כמו זו של השואה. אכזריות שעבדה עם סדר ומשמעת ובונוסים על תפוקות”. את דבריו סיים ראש העירייה במסר לדורות הבאים: “הררי המסמכים אינם משתווים לעדותו של ניצול אחד. עלינו ועל בנינו, מוטלת המשימה- להפיץ את המסר לעולם כולו, עד סוף כל הימים”. לאחר מכן נאמרו קדיש ותפילת א-ל מלא רחמים. שבט הצופים הכין עבור הבאים לטקס תערוכה המבוססת על קטעי זכרונות וסרטון מימי השואה. התערוכה מוקמה מחוץ לאולם הכנסים.

טכס יום השואה 2019

מסכת ליום השואה – בית ספר אמית

 

בחלק האומנותי של הערב הציגו תלמידי בית החינוך אמי”ת מסכת זיכרונות מהמסע לפולין ותיארו ברגש וכשרון את החוויות מהשואה. הטקס הסתיים באמירת ההמנון הלאומי.

טכס יום השואה 2019

תנועת הצופים בטכס

סגור לתגובות