טקס יום הזיכרון ליהודי אתיופיה

ח”כ גדי יברקן:
“לולא הצבע של יהודי אתיופיה ישראל לא תהיה יפה ושווה”

מאות מתושבי קריית מלאכי השתתפו בטקס יום הזיכרון ליהודי אתיופיה שלא שרדו את תלאות הדרך לישראל. הטקס התקיים אמש (שלישי) באמפי המתנ”ס בהשתתפות חבר הכנסת ויו”ר הבית היהודי הרב רפי פרץ, חבר הכנסת גדי יברקן- כחול לבן.

הטקס נפתח בדקת דומיה לזכר החללים ולאחר מכן עלו הקייסים לתפילה מסורתית לעילוי נשמתם. בנאומו כינה הרב פינטו את ח”כ יבקרן “מקדש שם שמיים בכל העולם” זכר לכך שנישק את רגלי אמו ביום ההשבעה שלו בכנסת: “התורה שמרה עלינו באלפי שנות הגלות. אז אמנם לא היה קשר בין יהודי אתיופיה לשאר היהודים” אמר הרב “אבל שמרתם על היהדות שלכם אלפי שנים במסירות נפש”.

טקס יום הזיכרון ליהודי אתיופיה 2019

טקס יום הזיכרון ליהודי אתיופיה 2019

 

ראש העירייה אליהו זהר תיאר במילים מרגשות את תלאות יהודי אתיופיה:”עשרים וארבע אלף כפות רגליים מיובלות, פצועות, מצולקות, מדממות מהליכה שנמשכה חודשים. שתיים עשרה לבבות הומים הכמהים לירוסלם, העניקו את הכח לשתיים עשרה אלף יהודי אתיופיה להמשיך לצעוד למרות הקושי” דברי ראש העירייה “אני גאה בכל אחת ואחד מכם שהשתלב בחברה הישראלית, שתורם מעצמו למען המדינה, שתורם לעצמו על ידי לימודים גבוהים או תעסוקה המכבד עצמה. אני גאה בעובדה שאתם פעילים חברתית ופוליטית ושמח על התהליכים העוברים על בני הקהילה”.

טקס יום הזיכרון ליהודי אתיופיה 2019

טקס יום הזיכרון ליהודי אתיופיה 2019

 

קריית מלאכי היא העיר בה מתגוררים האחוז הגבוה ביותר בקרב הקהילה האתיופית בישראל – 16.5% ובשנים האחרונות קריית מלאכי הפכה למודל לשילוב בני הקהילה בחברה. בטקס נכחו גם מ”מ ראש העיר עו”ד צלי מזרחי סגן ראש העיר שמעון חזן, קייסים ורבני הקהילה האתיופית.

ח”כ יבקרן אמר כי הוא מתרגש בטקס הזיכרון כל שנה מחדש: “עם ישראל היה יכול לעשות הרבה יותר למען אלו שמתו בסודן. ביתא ישראל קנו את ירושלים בייסורים. לולא הצבע של יהודי אתיופיה ישראל לא תהיה יפה ושווה, אנחנו הכתר של עם ישראל. תוך 30 שנה צמצמו פערים של 3,000 שנה. אנשים מתפעלים מהטייס האתיופי הראשון, אבל אני רוצה לבשר לכם שהיו טייסים אתיופים לפני קום המדינה. אני גאה להיות בן הקהילה והכבוד שהבאתי לאמא שלי הוא כבוד לי ואני משוכנע שכל אחד מאיתנו היה עושה את זה”. סגן ראש העירייה יוסי סולימני הנחה את הטקס בטוב טעם עם קטעי קישור מרגשים: “ביום קדוש זה אנו קוראים לממשלת ישראל לעשות ככל אשר לאל ידה להעלות לארץ ישראל את יהודי אתיופיה שנותרו מאחור ועדיין לא זכו להגשים את החלום הציוני. ביום זה לא נשכח גם את אברה מנגיסטו שנמצא בשבי החמאס כבר מספר שנים”.

טקס יום הזיכרון ליהודי אתיופיה 2019

ראש העיר מר אליהו זהר רב העיר וח”כ גדי יברקן בטקס יום הזיכרון ליהודי אתיופיה

 

ח”כ הרב רפי פרץ סיפר כי באחד מהרצאותיו בצה”ל, דיבר מול חיילים ביחידת מגלן “הצבעתי על חייל אחד ואמרתי לו, כמה הלכת עד היום בכל השנתיים שלך בצבא? הוא עשה חישוב והגיע ל-  ק”מ לערך. אמרתי לו ‘משפחות באתיופיה עם תינוקות בני חודש הלכו 2,500 ק”מ. אין חייל אחד שעשה מה שעתה משפחה אחת. וזה בזכות האהבה לארץ ישראל שאותה אי אפשר להסביר. זאת התגשמות חזון נביאי ישראל” .

מקהלת בית ציפורה הוסיפה קטעי שירה, הרב אדיב ידידיה מרבני הקהילה קרא קדיש ועוד נשאו דברים: חבר המועצה יעקב טלה ומנהלת בית ציפורה חגית בלאי.

המשפחות השכולות הדליקו נרות לזכר הנספים, הונחו זרים והערב הסתיים בשירת התקווה.

 

סגור לתגובות