תרבות של אחדות

“הצלחנו יותר ממקומות אחרים ליצור תרבות של אחדות”

חג הסיגד בקריית מלאכי צוין באירועים שהתפרסו על פני כשבועיים. ביום שני התקיים הטקס המרכזי במתנ”ס. בשנה האחרונה הוביל ראש העירייה אליהו זהר יחד עם חבר מועצת העיר יעקב טלה פעילות והעדפה לטובת בני הקהילה

ביום שני השבוע התקיים במתנ”ס המקומי האירוע המרכזי שהיה גם אקט הסיום של אירועי חג הסיגד בקריית מלאכי. הזמרת אבבה דסה פתחה את הערב עם השיר ‘על פסגת הר צופים’ אותו מבצע במקור יהורם גאון. מפיק הערב ומנהל מחלקת הקליטה קריית מלאכי יוסי בריהון אמר כי קריית מלאכי ציינה השנה את חג הסיגד בכל מסגרות החינוך, מילדי הגן ועד למבוגרים. “הפסיפס של הקהילות השונות בקריית מלאכי הוא הנכס העיקרי של העיר. אני מודה לראש העיר אליהו זהר ולמנכ”ל תמיר היזמי על ההירתמות לטובת הטמעת החג בכל רובדי האוכלוסייה”.

צעירים ותושבים ותיקים ישבו זה לצד זה בקהל, והאזינו לתפילתם של קֵס אנלדאו מהרט וקֵס סמנייאו מלקו. הקֵסים דיברו בפני הקהל על משמעות חג הסיגד באתיופיה ובישראל, אהבת החג, הסליחה אחד לשני ואחוות האחים. הם נשאו את דרשתם באמהרית מתובלת בעברית כך שכל הנוכחים הרגישו את החיבור לדבריהם. מי שהפתיע בנוכחותו היה ראש המועצה המקומית בני עייש אריה גרלה שגם נשא דברי ברכה.

חג הסיגד עם ראש העיר אליהו זהר

חג הסיגד עם ראש העיר אליהו זהר

ראש העירייה אליהו זהר דיבר על מקור החג מזמן עזרא ונחמיה: “חג הסיגד ניקרא גם ‘חג הקיבוץ’ בו מתקבצים כל ביתא ישראל” אמר ראש העירייה “‘חג הקיבוץ’ מקבל בישראל משמעות נוספת: לא עוד עדות שונות וייחוסים שונים, אלא קיבוץ אחד של העם היהודי בארצו, ללא הבדל ארץ מוצא. קיבוץ יהודי שבו כל תרבות מקבלת את המעמד הראוי לה, תרבות אחת אינה עדיפה על רעותה”.

“אני חש שבקריית מלאכי בגלל מגוון התרבותיות שאנו נהנים מהם, הצלחנו יותר ממקומות אחרים ליצור את התרבות הזו”

חבר מועצת העיר יעקב טלה: “חג הסיגד הוא חג שכולו עטוף בתפילה, כיסופים, כמיהה וגעגועים לירוסלם (ירושלים). זו הודיה וכריתת ברית עם בורא עולם- יום של השכנת שלום בן אדם למקום ובן אדם לחברו כפי שהיה בזמן עזרא ונחמיה”.

חג הסיגד במוסדות החינוך

חג הסיגד במוסדות החינוך

ד”ר שרון שלום חבר סגל הקריה האקדמית אונו דיבר על נושא חיזוק הזהות והמורשת כמתכון להצלחה, והשתלבות של הקהילה. הוא עודד את צעירי הקהילה לרכוש השכלה ולעודד ולערכים. “אסור לגרום לכך שחג הסיגד יהיה בגדר פולקלור בלבד. זהו חג המבוסס על מקורות ולכן יש לשמור על הצביון הדתי שלו ולא להתמקד במאכלים האתיופים”.

חג הסיגד בקריית מלאכי צוין במגוון אירועים, הפעלות והרצאות בכל מוסדות החינוך בעיר, אירוע לבני נוער בהשתתפות תנועות הנוער המקומיות והסעות לאירוע המרכזי בירושלים.

אירועי חג הסיגד בקריית מלאכי התקיימו בחסות העירייה, משרד העלייה והקליטה, המחלקה לביטחון קהילתי והמועצה האזורית באר טוביה.

בשנים האחרונות קריית מלאכי מייצרת פעילות רבה בשיתוף הקהילה האתיופית בקריית מלאכי כדי לחשוף את התושבים לתרבות של יהודי אתיופיה. בין היתר השבוע נכנסה תוכנית חינוכית ראשונה מסוגה בישראל במוסדות החינוך להכרת המנהגים, המאכלים והתרבות של יהודי אתיופיה, תוכנית להכרת חג הסיגד בגני הילדים, קורס פסיכודרמה לצעירות הקהילה שגם מתנדבות בקהילה בעקבותיו, בניית גוֹדְג’וֹ- בית אתיופי בבית ציפורה, בחג הסוכות התקיימה שמחת בית השואבה במיוחד עבור בני הקהילה עם המסורת ומוזיקה אותנטית, ביצוע של ‘חוק ייצוג הולם’- מתוך מטרה לשלב כמה שיותר מבני הקהילה כעובדי הרשות, כולל מספר משרות בכירות. בנוסף בקרוב תצא משלחת לאתיופיה של מספר גורמים בעלי השפעה בעיר כדי שיוכלו ללמוד ולהכיר לעומק את התרבות המקומית וכן בית כנסת חדש שעתיד להיבנות ברחוב הגליל שנמצא כבר בשלבי תכנון אחרונים. פרויקטים אלו הם חלק מתוכנית עבודה שהציב ראש העירייה אליהו זהר בשנה האחרונה יחד עם חבר מועצת העיר יעקב טלה שבכל הזדמנות מקדם את האינטרסים של הקהילה.

טעימות מחוץ לארוע

טעימות מחוץ לארוע

סגור לתגובות