יש מפעל באופק

עיריית מלאכי תקצה מיליון שקלים וחצי לבניית מפעל אופק לאנשים עם מוגבלויות. סכום דומה תקצה המועצה האזורית באר טוביה ובכך יגיע לסיומו בניית המפעל המתעכב מזה כעשור. ראש העירייה אליהו זהר: “לעובדי אופק מגיעים התנאים הטובים ביותר”.

חברי מועצת העיר קריית מלאכי אישרו תקציב של מיליון שקלים וחצי עבור המשך בניית מפעל אופק בקצה רחוב הרב חיים פינטו. התקציב ישען על תקציב עירייה ותקציבים נוספים אשר יגויסו במהלך שנת 2020. המפעל הנוכחי ממוקם באזור התעשייה באר טוביה והוקם לצורך מתן תעסוקה מוגנת לאנשים עם מוגבלויות מכל הסוגים. פרט לקריית מלאכי המפעל קולט עובדים מאזור גדרה ועד למועצה האזורית חוף אשקלון. ההצעה עברה פה אחד.

בשנת 2008 הוקמה ועדת היגוי בשיתוף עיריית קריית מלאכי המועצה האזורית באר טוביה, משרד הבריאות, קרן רש”י וקרן שלם בכדי לדון במצב המפעל במיקומו הנוכחי. ועדה זו החליטה כי יש לשכור מקום חדש או לבנות אחד חדש. בהנהלת אופק החליטו לבנות מבנה חדש ולצורך כך עיריית קרית מלאכי הקצתה קרקע. ביטוח לאומי ומשרד הרווחה היו אמורים לבנות את הבניין אולם בעיות בירוקרטיות ותקציב מצדם גרמו לכך שהעבודות הופסקו ומאז שלד המבנה החדש עמד ללא התקדמות של ממש.

מאז נבחר ראש העירייה אליהו זהר לתפקיד הוא פעל במספר מישורים לקידום המשך בניית מפעל אופק: הצעד הראשון היה קידום מכירת המפעל על ידי היו”ר ומקים המפעל- משה (שימי) שמעון ובכסף לממן את המשך הבנייה. לאחר שהנהלת אופק לא הצליחה למכור את הנכס, הגיע ראש העירייה להבנות עם מועצת באר טוביה על קיזוז 1.5 מיליון שקלים מתקציב השותפות לצורך המשך בניית המפעל ויחד עם סכום דומה שהמועצה תקצה מתקציבה יהיה ניתן להשלים את בניית המפעל.

לאחר בחירתו של ראש המועצה הנוכחי קובי אביבי, קיימה הנהלת אופק ישיבה וראש המועצה ביקש ללמוד את הפרטים לפני החלטה. “לפני מספר שבועות כינסנו ישיבה נוספת עם ראש המועצה קובי אביבי והוא ביקש שנאשר במליאת מועצת העיר שלנו כי ראש העירייה ידאג לתקציב של 1.5 מיליון שקלים והוא יקצה סכום זהה בתקציב 2020” אומר סגן ראש העירייה יוסי סולימני.

הצבעה על בניין אופק. עברה פה אחד

הצבעה על בניין אופק. עברה פה אחד

הבית לאנשים עם מוגבלות

מפעל אופק הוא מפעל מוגן שיקומי, שהותן שירותי שיקום ומסגרת לאנשים עם מוגבלויות. הוא הוקם בשנת 1983, ביוזמת עיריית קריית מלאכי והמועצה האזורית באר טוביה.

מעבר להיותו מפעל כלכלי, אופק משמש כבית לעובדים ולמנהלים ומפעל חיים המאפשר לאנשים עם מוגבלות לבצע עבודות, להגדיל את הכנסותיהם המבוססות על קצבת נכות בלבד, להשתקם ולקיים אורח חיים נורמלי. העובדים מייצרים עבור צה”ל, חברות הייטק ואריזה.

מ”מ ראש העירייה עו”ד צלי מזרחי וחבר עמותת אופק מסביר כי “העסקת עובדים עם מוגבלות משנה את ההתייחסות לאוכלוסיה זו, מכזו הנתמכת על ידי הקהילה, לאוכלוסיה שיכולה ורוצה לתרום לחברה ולהיות חלק ממנה”. מספר העובדים עומד כעת על כ-70 עובדים והוא צפוי לגדול בכמאה אחוז לאחר המעבר למקום החדש.

זר פרחים

לאחר ההחלטה העניקה מנהלת מפעל אופק ג’נט סבן ורדים אדומים לחברי מועצת העיר וזר פרחים לראש העירייה אליהו זהר כאות תודה והערכה.

 ג’נט סבן: “התרגשנו לראות אחדות מלאה של קואליציה ואופוזיציה ששמו לנגד עיניהם את טובת החניכים. אני רוצה להודות בשמי ובשם משה שימי שמעון- יו”ר העמותה, ההנהלה, החניכים, ההורים בראש ובראשונה לראש העירייה שתמיד קשוב ורגיש לצרכי החניכים במפעל, תודה למ”מ ולסגנים וכן לכל חברי המועצה באופן אישי. תודה על עזרתכם בהגשמת חלום היסטורי”.

 ראש עיריית קריית מלאכי אליהו זהר: “מאז כניסתי לתפקיד שיפור תנאי העבודה של עובדי מפעל אופק עומד לנגד עיני. בשנים האחרונות הובלנו מספר תהליכים לקידום המשך בניית המפעל בקריית מלאכי אולם לצערי הם לא צלחו. החלטנו לקחת על עצמנו לדאוג לתקצוב של כמחצית מבניית המפעל כאשר את המחצית השנייה תתקצב באר טוביה וברצוני להודות לראש המועצה קובי אביבי על שיתוף הפעולה”.

סגור לתגובות