ט"ו בשבט בסימן קיימוּת

בתי הספר בקריית מלאכי השתתפו בתחרות הכנת עץ מחומרים ממוחזרים. ביוםשני השבוע- ט"ו בשבט, התקיים סיור בכל בתי הספר ולאחריהן הוכרזו הזוכים. במקום ה-1: בית ספר אחוות אחים עם עץ המורכב מענפים שנוצרו על ידי כל אחת מהכיתות


נושא הקיימות והמיחזור צובר תאוצה בשנה האחרונה באגף החינוך בקריית מלאכי. לאחר מספר פרויקטים ביניהם: עיצוב קירות חיצוניים מפקקי בקבוקים במקומות בולטים בעיר ותחרות חנוכיות מחומרים מתכלים, לרגל חג האילנות, הוחלט לקיים תחרות הכנת עץ מחומרים ממוחזרים.

החל משעות הבוקר של יום שני השבוע, הסתובבו חבר השופטים אשר כלל את ראש העיר אליהו זהר, מנהל אגף החינוך ד"ר אבי אדרי, המתכלל העירוני שלמה אלחרר ואשת החינוך שירה לאה שרעבי האחראית על נושא הקיימות בבתי הספר. כל בתי הספר השקיעו מחשבה, תכנון וביצוע מרשימים וההחלטה על הזוכים הגיעה לאחר התחבטות רבה. צוות השופטים החליט בסופו של דבר להעניק את המקום ה-1 בתחרות לבית ספר אחוות אחים הנושא את התואר 'בית ספר ירוק מתמיד' מטעם משרד החינוך. בבית הספר עיצבו עץ דמוי דקל העשוי כולו מחומרים בשימוש חוזר. על הגזע שנוצר מבקבוקי פלסטיק למיחזור הוצמדו ענפים, שהבסיס שלהם הם צינורות השקיה ישנים. "כל כיתה קבלה ענף ועיצבה אותו בצורה שונה, כך שלכל תלמיד יהיה פריט שהוא חלק מהעץ" הסבירה מנהלת בית הספר קלרה לוי. "לדוגמא כיתה א' וכיתה ו' יצרו פרחים מבקבוקים, כיתות ה' ציירו את הידיים שלהם על קרטוני קורנפלקס ועליהם רשמו התחייבות לשמירה על הסביבה וכיתות ד' יצרו פרחים מגלילי קרטון".  מהות העץ היא חולייה מקשרת בנושא הקיימות התפיסה חינוכית בית ספרית.

במקום ה-2 זכה בית ספר ישורון שעיצב גזע עץ זית עתיק שצמח בבית הספר במשך עשרות שנים. "לאחר שהעץ שבק חיים, החלטנו לשמר אותו ויחיד עם התלמידים הדבקנו עליו ענפים ועלים ובעצם החזרנו אותו לחיים" אמר המנהל יהושע מלכה "המסר שלנו לתלמידים הוא כמו שהעץ שימש אותנו בצורה טובה שנים רבות כך אנו כעת משמרים אותו". במקום ה-3 זכה 'עץ הגאולה' המיוחד שהכינו תלמידות בית ספר חב"ד בנות.

מנהל אגף החינוך ד"ר אבי אדרי: "אנו מובילים את נושא הקיימות בכל שדרת החינוך בעיר ושיתוף הפעולה והרצינות שמפגינים בתי הספר, מפתיע אותנו כל פעם מחדש. התחרות היתה צמודה ההחלטה היתה קשה וברצוני להודות לכל המנהלות והמנהלים שטרחו על הכנת העצים המדהימים. אני מודה גם למחנכת שירה לאה שרעבי המובילה את נושא המיחזור והקיימות ברצינות רבה, בהתנדבות. מגיע לה יישר כח גדול".