כמו מבצע צבאי- חלוקת ארוחות חמות לקשישים

4,060 ארוחות חמות מחולקות לקשישים בקריית מלאכי מדי שבוע. המבצע מנוהל על ידי האגף לשירותים חברתיים קריית מלאכי. "חילקנו את העיר ל-3, תוך גיבוש תוכנית חלוקה מסודרת המתאמת בין הגעת המנות, דרך ארגון הרשימות ועד לחלוקה על ידי המתנדבים והעובדים"


 
כמו מבצע צבאי:
*כך מחולקות אלפי מנות מדי שבוע*
 
בשבועות האחרונים מתנהלת קריית מלאכי בכלל והאגף לשירותים חברתיים בפרט, במתכונת חירום. אלו שנמצאים בעורף הם בעיקר התושבים הוותיקים אשר נמנעים מלצאת לרחוב. מועדוני גיל הזהב בהם נהנו מחיי חברה וארוחות חמות, נראים כעת כמו חלום רחוק. בדיוק בשביל זה גיבש ראש העירייה אליהו זהר צוות יעיל ואיכותי שמנהל מבצע לוגיסטי לחלוקות ארוחות חמות לקשישים שלוש פעמים בשבוע.
 
כבר בימים הראשונים למשבר הקורונה הבינו בעירייה את הצורך הרב בתכנון מדוקדק לסיוע לכל אזרחים הוותיקים בעיר, ולשם כך ביקשו הגדלה בתקציב הארוחות חמות. משרד הרווחה נענה לבקשה והגדיל את התקציב לקריית מלאכי. בימים הראשונים לחלוקה, כך סיפרו באגף, חלק מהתושבים סירבו לקבל את המנות. "הם טענו שהם לא צריכים, שהם מסתדרים כי הם לא ידעו עד כמה המנה היא איכותית" סיפרה מנהלת האגף לשירותים חברתיים יואלה תבור. השמועה על המנות העשירות בבשר, פחמימות וירק מבושל, עשו את שלהם ולאחר מספר ימים כולם כבר ביקשו להחזיר את שמם לרשימות ולקבל את המנות האיכותיות.
 
החלוקה מתקיימת בשלושה ימים: ראשון שלישי וחמישי ובשלושה מוקדים: שכונת הרצל, שכונת בן גוריון ושכונת חב"ד. בימים ראשון ושלישי מחולקים ברחבי העיר 1,160 מנות וביום חמישי 1,740 מנות. כל משפחה מקבלת שתי מנות- גם ליום שלאחריו, וביום חמישי 3 מנות- גם לשבת. בעיה שהתגלתה ביום הראשון עם כשרות המנות לקהילת חב"ד, נפתרה יחד עם הממונה על הרווחה מ"מ ראש העיר עו"ד צלי מזרחי, שדאג כבר בחלוקה הבאה להעלות את הצורך למנות בהכשר הבד"ץ העדה החרדית המותאם לקהילה.
 
מתכללת החלוקה זיוה פרץ- מיחידת הסיוע באגף, יחד עם מנהלות השכונה דואגות לארגון מופתי. המתנדבים הרבים שמגיעים מרחבי העיר ובראשם ארגון סח"י, מחלקים בבתי הקשישים את המנות החמות, תוך שמירה על הוראות משרד הבריאות. עו"ד מזרחי, יחד עם חבר המועצה אליאור עמר היו חלק בלתי נפרד מהחלוקה למשפחות ונרתמו מהיום הראשון לפרויקט. גם חברי מועצה נוספים הצטרפו בהמשך למצווה החשובה. החל מיום שלישי השבוע הצטרפו חיילי פיקוד העורף למבצע החלוקה.
 
במקביל, בשבוע שעבר החל מבצע שיחות התעניינות ודרישה בשלומם של התושבים הוותיקים בקריית מלאכי. מנהלת מרכז צעירים ליאת פטיטו ריכזה את הסטודנטים של מפעל הפיס, פר"ח, תוצרת הארץ, מרכז צעירים והמינהלת היישובית ותדרכה אותם במבצע הוצאת אלפי שיחות טלפון לתושבי העיר הוותיקים. בראש המבצע שתוכנן אף הוא בקפידה, עמד מנהל האגף שירות לתושב רונן אתגר.
 
"ההתארגנות של קריית מלאכי היתה מדהימה, העובדות הסוציאליות, רכזות השכונה וכל העובדות מתגייסות 3 פעמים בשבוע לטובת הנושא החשוב הזה" אמרה תבור השבוע "מרגש לראות את המתנדבים מגיעים פעם אחר פעם עם ברק בעיניים והרבה רוח נתינה".
 
ראש העיר קריית מלאכי אליהו זהר: "החל מתחילת המשבר אחד הדברים החשובים שהצבעתי עליהם כיעד לסיוע ואוזן קשבת הם התושבים הוותיקים שלנו. ברגעים מורכבים אלו מתגלים אנשים יוצאי דופן- אנשי החסד של קריית מלאכי אשר מתגייסים לטובת מקימי העיר. בתוך כל הכאב והבידוד פורחת הערבות ההדדית בעיר המיוחדת שלנו ומגיע יישר כח גדול לכל העוסקים במלאכה".
 
 צילום: עיריית קריית מלאכי