טקס יום השואה שודר ללא קהל

בשל ההגבלות במרחב הציבורי טקס יום השואה לשנת תש"ף התקיים במתכונת מצומצמת במתנ"ס העירוני קריית מלאכי. הטקס פורסם בדף הפייסבוק העירוני. גם טקס יום הזיכרון יעלה לשידור במתכונת דומה, ביום שני הבא


"כמו בכל שנה אנו נפגשים כדי לציין את היום הקדוש וזוכרים את אחינו ואחיותינו קרבנות השואה" פתח מנחה הערב סגן ראש העיר יוסי סולימני "ובצוק העיתים בו אנו שרויים ימים אלו, במציאות אשר כאילו נלקחה מסרט הוליוודי גרוע במיוחד, גם אנחנו כמו כל אזרחי ישראל והעולם כולו, מתאימים את עצמנו לכללי התמודדות עם הקורונה הנוראית והקטלנית ומנסים להעביר לכם את התחושות, המראות והכאב על האובדן העצום".
 
הרב יצחק ירוסלבסקי- רבה של שכונת חב"ד העביר את דבריו בצילום מביתו. הרב סיפר על משפחתו שאירחה נערים יהודים שניצלו מתופת השואה. "אחד מהם היה קם מדי לילה מתוך צעקות חרדה ורק לאחר שהבין שהוא נמצא במקום בטוח, היה נרגע" סיפר הרב. את אותו הנער הם דאגו לחתן מאוחר יותר. לאחר מכן עלו להדליק משואות נציגי המשטרה, הרפואה, מד"א, איחוד הצלה וכב"ה.
חיה רבינוביץ, בת לניצולי שואה סיפרה את סיפורה של אמה והפחד שלה לנסוע ברכבות עד יום מותה. "אבי, מרדכי שוורץ היה היחיד ממשפחתו ששרד את השואה, ערירי לחלוטין. הוא לא סיפר את סיפורו מעולם, כי היה קשה לו מדי. רק בערוב ימיו סיפר את הסיפור לבעלי". הוריה בלה ומרדכי היו ממקימי קריית מלאכי ומחלוצי היישוב.
 
רעות סיידו, ירין וקנין ומאי פרץ תלמידות גימנסיה דרכא שרו את שירו של עידן רייכל "בלילה". ראש העיר אליהו זהר אמר בנאומו כי:  "אולי, העובדה שאנו ספונים בבתינו, מאפשרת לנו לחשוב, לחוש ולהזדהות יותר עם מאורעות השואה. דווקא בימים בהם פושט על כל העולם וירוס הקורונה שאינו מבדיל בין יהודי, נוצרי, מוסלמי, גרמני, צרפתי, סיני או כל אדם אחר. דווקא הקורונה הזו מגחיכה את תורת הגזע בכלל וזו של היטלר בפרט. אלו ששרדו, לא שכחו לרגע, את חוסר האונים, את הסבל האינסופי, את הלהבות, את העשן, את ריח צריבת הגופות, את ההשפלות, את השכול, את האובדן הנוראי. כמגיפה מסוכנת, וירוס השנאה והגזענות שיצר היטלר במעבדות מוחו, החלו להדביק עוד ועוד מנהיגים ועוד ועוד אנשים".
 
החזן דב קניג אמר את "אל מלא רחמים" וחזי רוזנבאום רכז מבצעים באיחוד הצלה אמר את הקדיש לזכרם. הטקס הסתיים בשיר התקווה.
 
גם טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה ישודר ברשתות החברתיות של עיריית קריית מלאכי. הטקס הופק על ידי משה נעים- מנהל מחלקת התרבות והאירועים.