חבילות מזון ייעודיות לקהילה האתיופית

במהלך השבוע האחרון חולקו לכמאה משפחות מהקהילה האתיופית חבילות מזון המתאימות לניחוח המטבח האתיופי. היוזמה נולדה לאחר שהמשפחות סרבו לקבל את הארוחות המבושלות שחולקו לוותיקי העיר מאז פרוץ משבר הקורונה.


 

בחודשיים האחרונים עובדי האגף לשירותים חברתיים קריית מלאכי מתנהלים בחירום. המשמעות: פרט לעבודה הסיזיפית בשגרה בנושאים מורכבים המצריכים טיפול איכותי ומסור, העובדות והעובדים שילבו חלוקת ארוחות מבושלות לקשישים ומשפחות מוחלשות מספר פעמים בשבוע. במהלך החלוקה נתקלו המחלקים והמתנדבים בסירוב של משפחות מהקהילה האתיופית לקבל את הארוחות המבושלות. לאחר בירור הסתבר כי בקהילה נוהגים לאכול מהארוחות אותם הם בישלו ולא לקבל ארוחות חמות.
 
"בקהילה שלנו נהוג כי רק ההורים מבשלים ארוחות ומסרבים לקחת אוכל מבושל מבחוץ אפילו אם זה הבנות והבנים שלהם וזה לא משנה אם האוכל ישראלי או אתיופי". מסביר נציג הקהילה במועצת העיר יעקב טלה "זה חלק ממנהגי הקהילה שנהגו באתיופיה כחלק משמירה על דיני הבישול היהודיים וכן טומאה וטהרה".
 
מאחר ומשרד הרווחה מספק מנות מבושלות המגיעים במשלוח מירושלים, היה צריך למצוא פתרון מיידי. "אחרי מאמצים הצלחנו למצוא פתרון ראשון מסוגו בישראל עבור הקהילה" מתארת מנהלת האגף לשירותים חברתיים יואלה תבור "זהו פרויקט יוצא דופן של הרשות בשיתוף חבר המועצה יעקב טלה, לאתר פתרון שצץ תוך כדי החלוקה".
 
לאחר בירור מעמיק על מאפייני המטבח האתיופי, חולקו בשבוע האחרון לכמאה משפחות מזון הכולל בין היתר: קטניות אורגניות, קפה אתיופי, גרגירי חומוס וקמח טף המתאימים למטבח המסורתי האתיופי. "מדובר בחבילות גדולות המספיקות לכחודש ימים אשר הגיעה עם שליח עד פתח ביתם" סיפרה תבור.
 
ראש העיר קריית מלאכי אליהו זהר: "מצאנו לנכון להכיר בצורך הייחודי למשפחות הקהילה ובכך לסייע גם לקשישים שלא נהנים מהארוחות החמות שמחלקים בעת הזו בשל הרגל תרבותי מסורתי אותו אנחנו מעריכים. המטרה היא להיות רגישים גם בימי חירום ולחץ ולהפנות משאבים נוספים לכל מי שצריך. זה מה שעשינו מתחילת המשבר וזה מה שעשינו גם במקרה הזה".
 
חבר מועצת העיר יעקב טלה: "בזכות שיתוף פעולה של האגף לשירותים חברתיים, מחלקת הקליטה, הקב"סיות והעובדים הקהילתיים הצלחנו לעמוד באתגר שעמד מולנו. כמאה משפחות קיבלו סל מזון עשיר המותאם לבישול המסורתי של הקהילה האתיופית. בשנתיים האחרונות אני פועל בשיתוף עם ראש העיר לטובת הצרכים הייחודיים של הקהילה. יישר כח גם לממונה על הרווחה מ"מ רה"ע עו"ד צלי מזרחי".

רהע מימין, טלה ויואלה

סל מזון המותאם למטבח האתיופי