פרויקט 101- סוף סוף יחלו עבודות הבניה

לאחר כעשרים וחמש שנים יהרס בניין 101 וייבנו במקומו שני בניינים רבי קומות עם שטחי מסחר מה שישנה את החזות במרכז העיר. הדבר התאפשר לאחר שוועדת מליאה של תכנון ובנייה הסמיכה את המהנדס לשבת ולקבל החלטה לגבי המחסנים בכל בניין.


בניין 101 הינו הבניין המצוי בצומת המרכזי בעיר ומהווה מפגע חזותי חמור לקרית מלאכי. באמצע שנות התשעים החליטו בעירייה לצאת לדרך עם תוכנית פינוי- בינוי שנועדה להחליף את החרפה הזו בשני בניינים רבי קומות עם מרכז מסחרי. ראש העיר אליהו זוהר ביקש לשנות את התוכניות כך שהחניות יהיו תת קרקעיות ובמספר המחמיר ביותר בתקן

העירייה קיבלה החלטה המחייבת את כל היזמים הבונים בעיר לבנות מחסן בן 3 מטרים רבועים לפחות לכל דייר וזאת בהתאם לסטנדרטים המקובלים במקומות שונים בארץ. ראוי לציין כי החלטה זו אינה מחייבת פינוי בינוי אלא כל מקרה לגופו.  מטרת העניין הוא לשמר חזות מרחבים וכן חזות פנימית של הבניין, שבהיעדר מחסנים הן חדרי המדרגות והן הלובי של הבניין יהפכו למחסנים שם יאוחסנו עגלות תינוקות, אופניים ועוד. בנוסף לכך, מחסנים אלה ימנעו הצבת מחסני פלסטיק במרפסות דבר שיכער את הבניין. בעירייה מקפידים מאד על שמירה על חזות אחידה ומונעים לא מעט הקמת פרגולות שלא עומדות בסטנדרטים וכאלה שלא עברו תהליך רישוי.

על ההחלטה לחייב יזמים להקים מחסנים, ערערו האחרונים בפני הוועדה המחוזית לתכנון ובניין. הוועדה החליטה להסמיך את מהנדס העירייה לקבל החלטה כל מקרה לגופו.

בישיבת וועדת מליאה של תכנון ובניה שכונסה לאחרונה נדון עניין בקשת היזם של פרוייקט 101 לרדת מהדרישה להקים מחסנים. שם אכן המהנדס הביע דעתו על המחסנים שלא השתנתה והמחייבת את היזמים להקים מחסן בן 3 מ"ר לכל דייר.

בתום הדיון הוועדה הסמיכה את המהנדס לקבל החלטה לאחר דיונים שיקיים מול היזם מהנדס העיר הגיע להסכמה עם היזם כי על פי התכנון ייבנו 81 מחסנים בני 6 מטרים רבועים ל-195 הדירות המתוכננות להיבנות וכן מחסן משותף בן 40 מ"ר לכל בניין.

מהנדס העיר נועם רווחה הציע פתרון יצירתי בו יישמרו זכויות הקבלן יחד עם רווחת הדיירים. על פי הצעתו כל מחסן יחולק לשניים כך שיהיו 162 מחסנים ואת המחסנים בני 40 מ"ר יחולקו בחלוקה פנימית בצורת כלובים כך שלכל דייר יהיה מחסן. במסגרת שינויים בתכנון שניכפו על הקבלן הקבלן הבטיח למצוא דרך להוסיף עוד מחסנים, אך בשלב זה מתנגד לחלוקה שהציע המהנדס, אך הדיונים בין המהנדס ליזם נמשכים ומקווים שהנושא יבוא על פתרונו בצורה מיטבית לכל הצדדים.

המוטיבציה של העירייה היא מחד להיטיב עם הדיירים ושמירה על העיצוב הפנימי של הבניינים ומצד שני להסיר את המפגע העומד כך עשרות שנים ולהקים שני מבנים רבי קומות שיוסיפו יופי לעיר ולמרכזה בעיקר. הדבר בא לידי ביטוי לא רק בנושא המחסנים אלא לאורך כל שנותיו של אליהו זוהר כראש העיר, ראש העיר דרש וקיבל תקן מחמיר לחניות נוספות בעיקר מול שטחי המסחר וכן דאג להפרדה מוחלטת בין מסלולי רכבים פרטיים למשאיות שלא יכבידו על התנועה. כך עשה כאן בעניין בניין 101 וכך עשה גם בכרמי הנדיב ובסביונים.

כל העת ראש העיר מקפיד על איכות הבניה והיטיב עם הרוכשים- מול הקבלנים המבקשים למקסם רווחיהם. ראש העיר רואה כל העת את טובתה של העיר והתושבים כך גם במקרה זה. ראש העיר פעל ופועל להסיר את החרפה הזו העומדת במרכזה של העיר "ראיתי את סבל התושבים במשך כעשרים וחמש שנים החלטתי לשים סוף לזה. מתוך ראיית טובת העניין, לפני מספר חודשים הטלתי על יוסי סולימני להוביל את את תהליך מציאת פתרון ל-101 ובניית שני הבניינים במקומו. אני רוצה להודות לו על ההשקעה הרבה בנושא והשֹום שכל שלו בעניין זה. לא אתן שעוד עשרות שנים יישאר הבניין הזה על מקומו, ניפעל מהר ובצורה מושכלת להסיר את הבניין הזה ולבנות שני בניינים שיהוו פנינה בלב העיר" אמר ראש העיר.