1,157 דונם לעתיד העיר

כ-900 דונם מתוך 1,157 בפארק התעשיות קריית מלאכי בתימורים שווקו לאחרונה. השבוע זכו שלושה יזמים בכ-80 שמונים דונמים במכרז שהתפרסם על ידי רשות מקרקעי ישראל. הזכייה של היזמים השבוע השלימה את שיווק שלב א' וכעת יוצאים לדרך עם שלב ב' בו ישווקו 240 דונם אחרונים


80 הדונמים ששווקו השבוע היו מיועדים למסחר בלבד. ראש העיר אליהו זהר הפעיל מאמצים כבירים כדי לגייס חברות ענק המקימות מתחמי קניות, ביניהם: מליסרון, ביג ועזריאלי. המטרה היתה שאלו ייגשו למכרזים ויקימו באזור מתחם קניות ענק. אלא שהחברות הגדולות סרבו בטענה כי ברדיוס קטן יחסית קיימים 4 מתחמי קניות גדולים: ביג קסטינה, ביג פאשן צומת סילבר וביל"ו. החברות טענו לחוסר כדאיות כלכלית. בקריית מלאכי לא הסתפקו בתשובות החברות ושכרו את שירותיה של חברת 'צ'מנסקי בן שחר'- חברת ייעוץ כלכלי המובילה בתחומי עיצוב אסטרטגיות כלכליות לערים ולאזורי תעשייה. לאחר בדיקה מעמיקה מסקנת החברה תאמה את טענת היזמים.

לאור זאת ביקשה עיריית קריית מלאכי להוסיף למגרשים אלו ייעוד נוסף למסחר- תעשיות קלות. ראוי לציין כי החוק קובע כי במקרה שייעוד הקרקע הוא למסחר או גם למסחר, לא קיימת אפשרות להקצות קרקע לחברה מסוימת, אלא על ידי מכרז מטעם רשות מקרקעי ישראל (רמ"י). ואכן, כאמור המכרז יצא לפועל ובו זכו שלושה יזמים האמורים להקים שם עסקים. אין ולא התאפשרה כל מעורבות של הרשות במכרז מטעם רמ"י ולא היתה אפשרות לקבוע את זהות הזוכים.

כיום, פארק התעשיות קריית מלאכי בתימורים נמצא בעיצומו של תכנון שלב ב'. שלב זה יהיה פטור ממכרז ובידי העירייה היכולת לנווט ולבחור את סוג התעשייה שהיא מעוניינת בה בתיאום עם רמ"י.

ראש העיר אליהו זהר החליט כי יעניק עדיפות לתעשיות עתירות ידע ועתירות ידיים עובדות ברמת שכר בינונית וגבוהה. ההערכה היא שהתהליך יימשך כשנה עד לשיווק הקרקע. ראש העיר השיג ממשרד הכלכלה והתעשייה הארכה נוספת להטבות במסגרת איזור עדיפות לאומית א' לתעשייה ומסחר, למשך חמש שנים נוספות. מדובר בהטבה במיליוני שקלים עבור היזמים המהווה עבורם אטרקציה והזדמנות.

ראש העיר קריית מלאכי אליהו זוהר: "במשך 15 שנים פארק התעשיות הזה היה תקוע בגלל דרישת רמ"י להקים מחלף והסדרי תנועה גדולים שהצריכו תקציבי ענק ממשרד התחבורה- ואלו לא מצאו את המימון לשם כך. אני וחבריי פעלנו רבות יחד עם משרד התחבורה ורמ"י כדי למצוא פתרון שיאפשר שיווק הקרקע והיום צריך לברך על המוגמר. אין ספק שזו בשורה וכשנשלים את שיווק שלב ב', זו תהיה הגשמת חלום ענק, לא רק עבורי כראש עיר אלא לכלל התושבים. אם זה בהגדלת התעסוקה ואם זה גידול משמעותי בהכנסות ממסים והתנעת הכלכלה בתוך העיר. אני רואה בעובדה שלא הוקם בסיכומו של דבר מתחם מסחרי ענק, סוג של ברכה לבעלי העסקים שבעיר הסובלים לא מעט מתחרות גם כך. אני מאמין שעם השלמת העבודות במרכז המסחרי הם ייהנו מזרם לקוחות גדול יותר, כך שכולם יצאו נשכרים מכך".

צילום: עיריית קריית מלאכי

אזור תעשיה תימורים