אחוז עובדים גבוה מקרב הקהילה האתיופית

כנסת ישראל הציגה לאחרונה דוח ייצוג הולם ליוצאי אתיופיה ברשויות המקומיות בישראל. קריית מלאכי מופיעה במקום השלישי בישראל עם 6.6 אחוז עובדים מקרב הקהילה.


קריית מלאכי נמצאת ברשימה קטנה ואיכותית של 23 רשויות שהם 19% מכלל הרשויות בישראל העומדות ביעד ייצוג הולם. על פי החוק, על הרשויות לתת להם ייצוג בכלל הדירוגים והמשרות ולהקצות עבור הקהילה משרות ייעודיות וכן לתת להם עדיפות, כאשר הם בעלי כישורים דומים לכישורים של מועמדים אחרים. היעד לייצוג של יוצאי אתיופיה עומד על-פי שיעור יוצאי אתיופיה בכלל אוכלוסיית ישראל, העומד נכון לסוף 2018 על 1.7%. יש לציין כי משרד הפנים לא קבע יעד לרשויות המקומיות, לכן הדוח קבע את היעד כפי שקורה בשירות המדינה.
 
שיעור העובדים יוצאי אתיופיה בעיריית קריית מלאכי עומד על 6.6%- מקום שלישי בארץ. קריית גת, אשדוד, גדרה, נתניה ופתח תקווה מופיעות בהמשך הרשימה. בדוח מצוין כי רק 23 רשויות מקומיות מתוך 119 הרשויות שדיווחו, (ללא רשויות הערביות) עמדו ביעד הייצוג ליוצאי אתיופיה. ב-72 רשויות המהווים 61% מהרשויות, כלל לא היו עובדים מהקהילה האתיופית. 
בשנת 2019 קלטה קריית מלאכי 4 עובדים מהקהילה האתיופית בדיוק כמו רשויות גדולות בהרבה כמו ירושלים,  ראשון לציון ורחובות ויותר מפתח תקווה, קריית גת, בת ים (3) גדרה ובאר שבע (1). בשנת 2020 המגמה המשיכה, אולם הדוח על שנה זו טרם פורסם.
 
בנוסף, עיריית קריית מלאכי מעסיקה עובדות ועובדים נוספים דרך "קרן קרית מלאכי לפיתוח ולקידום הספורט", המתנ"ס העירוני ועמותות נוספות מקרב הקהילה האתיופית. רות דיין מדר, מנהלת מחלקת חברה במרכז השלטון המקומי מתייחסת לנושא זה בדוח ומציינת כי מרכז השלטון המקומי ביקש להעביר תיקון חקיקה בנושא, כדי שעובדי אותם תאגידים ייכללו בדיווח של עובדי הרשויות המקומיות. מהלך זה נעצר עם התפזרות הכנסת ה-20.
 
ראש העיר קריית מלאכי אליהו זהר: "בכל הקשור לקהילה האתיופית, קריית מלאכי תמיד בחוד. בקהילה ישנם אנשים ונשים איכותיים והם מועסקים בעירייה בתפקידים בכירים בזכות ולא בחסד. זה המשך לשינוי בתפיסה שקריית מלאכי מובילה, שינוי שהחל במסע העירוני לאתיופיה ובימים אלו מתגבש גם בית מורשת ומחקר למורשת הקהילה האתיופית. קיים שיתוף פעולה מלא עם חבר המועצה ונציג הקהילה יעקב טלה ויחד אנו גורמים לשינוי לקרות".
 
תמונות: ארכיון
 

אישור בית הכנסת

רהע דני עטר סולימני טלה ומהרי