שוב שוברים את השיא: תקציב 2021 יעמוד על 236 מיליון!

כ-16 מיליון שקלים נוספו לתקציב שנת 2021 לעומת תקציב הביצוע של 2020.


התקציב עלה משמעותית, חרף קיטון בהכנסות מארנונה (4 מיליון), ביטול האכיפה בזמן הקורונה וקיצוץ משמעותי מהסכם באר טוביה. הפנים החדשות: תקציבים לקאנטרי החדש, לקבוצת הכדורגל והגדלת תקציב החינוך ב-17 מיליון.

ראש העירייה אליהו זהר: "לא רק שהצלחנו להתגבר על החוסרים, גייסנו מיליוני שקלים להמשך שגשוגה של העיר"

בישיבת המליאה הקרובה יביא ראש עיריית קריית מלאכי אליהו זהר לאישור חברי המליאה  את ספר התקציב לשנת 2021. כמו בשבע השנים האחרונות, תקציב העירייה ממשיך לצמוח משמעותית ויעמוד על 236,594,400. תקציב הביצוע לשנת 2020 עמד על 220,639,000. תקופת הקורונה שהחלה בחודש מרץ האחרון, הכניסה אי ודאות רבה בנוגע להכנסות הרשות. קרנות רבות הפסיקו את פעילותן, גביית הארנונה מתושבים ירדה בכ-4 מיליון בתקופה זו ולאור בקשת ראש העיר למתן את האכיפה על החניות בתקופה זו- הרשות ויתרה על הכנסות בכמיליון שקלים. למרות זאת, בגזברות העירייה הצליחו להשיג תקציבים רבים נוספים, הבולט שבהם הוא הגדלת מענק האיזון בכ-3 מיליון שקלים וחצי וכן תקציבים נוספים ממשרד החינוך, בהתערבות שר החינוך יואב גלנט.

הגדלת תקציבים לחינוך המיוחד

תקציב החינוך יעמוד בשנה הקרובה על 78.2 מיליון שקלים ומהווה כ-33% מסך התקציב. בשנה הקרובה העירייה תשקיע בחינוך המיוחד, בהקצאת תקנים למרפאים פרה-רפואיים, מרפאים בעיסוק ועוד. גם מדריכת מוגנות חדשה בבית ספר חב"ד בנות תשלים את מצבת רכזי המוגנות בכל בתי הספר בעיר. פסיכיאטר עירוני חדש יתמנה במהלך השנה, נוסף תקן לפסיכולוג נוסף ורכז נוער עבור הציבור החרדי.

בתחום הנוער נוסף לתקציב מדריך מד"צים בעקבות סיום המימון של שותפות טוסון. כפי שתוכנן מראש, לאחר 5 שנים קרן רש"י מצמצמת את פעילותה בקריית מלאכי בעקבות סיום הפרויקט המשותף.  כעת קריית מלאכי  נוטלת את המושכות ומממנת בעצמה את העסקת רכזי הנוער, שירות משמעותי, מנהיגות, ועוד. מרכז הצעירים זכה להגדלה של כמאה אלף שקלים למלגות נוספות שיחולקו לתושבי העיר על פי פרמטרים שתקבע מנהלת המרכז ליאת פטיטו.

תקציב משמעותי לספורט

תקציב הספורט בשנה הבאה ינסוק לכ-3 מיליון שקלים, לעומת 1.1 מיליון בשנה שעברה. סך הכל התקציב יגדל בכ-1.8 מיליון שקלים לעומת 2020. לראשונה תקציב קבוצת הכדורגל מכבי קריית מלאכי יהיה בבסיס התקציב, מבלי לסמוך על תקציב המועצה האזורית באר טוביה כפי שהיה בעשור האחרון. הפעלת הקאנטרי שצפוי להיפתח בקיץ תעמוד על כ-800 אלף שקלים. במהלך השנה הקרובה יפתחו חוגים חדשים במגוון תחומים בספורט, ביניהם: שחייה, מרוץ אופניים, טניס שולחן והרחבת מועדון האתלטיקה לבנות ובנים.

תקציב התרבות והאירועים יעבור בשנה הקרובה למתנ"ס העירוני. תקציב הביצוע של המתנ"ס עמד השנה על כ-1.9 מיליון שקלים ובשנת 2021 יזכה להגדלה של 1.8 מיליון שקלים לעומת השנה האחרונה. סך הכל תקציב המתנ"ס יעמוד על כ-3.75 מיליון שקלים.

גם בתחום הבריאות יש בשורות: לראשונה תוקצבה פעילות המר"מ העירוני בתקציב השוטף בעלות של 140 אלף שקלים, במקום שותפות טוסון שמימנה את הפעלתו עד היום. בנוסף, כחלק משיפור השירות תבנה העירייה מרכז בריאות חדש ומזמין בעלות של כרבע מיליון כשמטרת המרכזית היא הקמת מרכז בריאות קדמי אזורי.

ממשיכים להשקיע בשיפור פני העיר

בשונה משאר האגפים האגף לשירותים חברתיים  מתפקד כיחידת סמך של משרד הרווחה ופועל על פי תקנות המשרד ועל פי מדיניות המועצה בתחום החברתי, קהילתי. היקף הביצוע הכספי לשנת 2021  צפוי לעמוד על כ-45 מיליון שקלים וחצי- תוספת של כ-4 מיליון לעומת אשתקד.

בשנה הקרובה קריית מלאכי מעלה הילוך בכל הנוגע לשיפור פני העיר, שיקום תשתיות פיזיות והשקעת משאבים ב. תקציב פינוי האשפה והניקיון יגדל בכ-1.4 מיליון שקלים לא כולל תוספת לגינון בסך 700 אלף שקלים. כדי שהתוכנית תצא לפועל בשיתוף התושבים, תוכן תוכנית הסברה בשיתוף בתי הספר והגנים להגברת המודעות לניקיון ומחזור.

בשנת החדשה תתוקצב מחלקה לרישוי ופיתוח עסקים מקומיים, זאת במטרה לחזק את הכלכלה המקומית.  בקריית מלאכי מאמינים כי חוסנה של העיר תלוי בחוסנם הכלכלי של העסקים בה ולכן כבר במהלך השנה האחרונה נעשו מספר פעולות לחיזוק הקשר עם ועד הסוחרים ועידוד הקנייה המקומית. בשנה הקרובה תשקיע הרשות כ-650 אלף שקלים שיוסבו לטובת שיפור השירות לעסקים, הפנינג וימי כיף במרכז המסחרי החדש, שיפור הנראות וביצוע פעולות להגברת המחזור העסקי של העסקים.

למרות הגדלת התקציבים, הגרעון המצטבר ממשיך להצטמק בזכות עבודה קפדנית של אגף הגזברות ועומד היום כ-27 מיליון שקלים בלבד- צמצום של כ-28 מיליון שקלים במצטבר, מאז כניסתו של ראש העיר אליהו זהר בשנת 2014.

ראש העיר קריית מלאכי אליהו זהר: "מאחורי התקציב הנוכחי עומדות מאות שעות של עבודה פרטנית, גיוס משאבים ומשרדי ממשלה, תב"רים, מילוי קולות קוראים ואחריות. אחריות תקציבית אשר מצד אחד בזכותה קריית מלאכי נמצאת במקום אחר לחלוטין ומצד שני מצמצמת את הגרעון המצטבר, את עומס המלוות ומתמודדת עם קיצוצים רבים. לא רק שהצלחנו להתגבר על החוסרים, גייסנו מיליוני שקלים להמשך שגשוגה של העיר. לאחרונה גם התבשרנו שקריית מלאכי עלתה לדירוג סוציואקונומי 4 וזה מעיד על חוסנה של קריית מלאכי. בעקבות העלייה אנו צפויים  לאבד תקציבים רבים, אך עם הכל אנו יודעים להתמודד בעזרת השם. ברצוני לברך את גזברית העירייה יהודית אמיר, את החשב המלווה שי וינר, המנכ"ל תמיר היזמי ואת כל מנהלי האגפים שלא מפסיקים לחלום ולבוא בדרישות לטובת שיפור השירות עבורכם התושבים. כולנו, יחד עם חברי המועצה ועובדי הרשות נמשיך להצעיד את קריית מלאכי למחוזות חדשים".

גזברית העירייה יהודית אמיר: "לעירייה אחריות ישירה על איכות חיי התושבים, וצרכי תושבי קריית מלאכי הם רבים, מתקדמים ומשתנים. התקציב נבנה באופן שקול וזהיר על מנת שניתן יהיה להסתגל לשינויים חיצוניים ככל שיהיו ונלקחו בחשבון כאמור המורכבות החיצונית האופיינית לעת זאת. מדיניותו החברתית והשירותית של ראש העיר הופנמה בתוך סעיפי התקציב. זהו התקציב הראשון בתפקידי כגזברית העירייה ועל כן ברצוני להודות לראש העיר אליהו זהר על האמון והגיבוי שניתן לי בביצוע השינויים הנדרשים. קריית מלאכי יכולה להיות גאה בתקציב גבוה בהרבה מרשויות בסדר גודל דומה או יותר, זאת מתוך מחויבות להמשך גרף העלייה בחינוך, שיפור פני העיר ואיכות השירות לתושבי קריית מלאכי".

בתמונה: ראש העיר וגזברית העירייה עם ספר התקציב.

צילום: עיריית קריית מלאכי

ראש העיר והגזברית.jpe