עלייה משמעותית בהשקעה לתושב בשנת 2021

מפילוח עומק של נתוני תקציב 2021 עולה כי ההשקעה בתושב תעלה משמעותית בשנה הקרובה. אם בשנת 2013 ההשקעה בכל תושב עמדה על 6,640 שקלים בשנה, לעומת השקעה של 8,868. נתון זה עובר את ההשקעה בתושב של רשויות חזקות כמו אשדוד ואשקלון


תקציב שנת 2021 בסך 236 מיליון שקלים וחצי כולל שוב מגדיל את סל השירותים לתושבי העיר. אבל מבט נוסף על המספרים מראה עד כמה: חלוקה של סך התקציב במספר התושבים מראה כי בשנת 2013 התגוררו בקריית מלאכי 23,451 תושבים והתקציב עמד על 151,496,000 שקלים. ההשקעה בכל תושב במקרה הזה היה 6,460 שקלים. שנה לאחר מכן, למרות תוכנית הבראה וגרעון מצטבר ושוטף, ההשקעה עלתה ל-6,700 שקלים פר תושב.
 
מאז 2013 חוותה קריית מלאכי הגירה חיובית מרשימה של 13% מסך התושבים באותה שנה ובחודש דצמבר 2020 מספר התושבים עמד על 26,679. המשמעות היא שהשקעה בכל תושב גדלה משמעותית עד ל-8,868 שקלים. בחישוב של מספר התושבים בערים אשקלון ואשדוד ביחס לתקציב שאושר, עולה כי קריית מלאכי עברה גם רשויות חזקות ממנה.
 
בישיבת התקציב שהתקיימה לפני כשבועיים הוצגו טבלאות ונתונים רבים וגם נענו כל שאלות האופוזיציה בהרחבה. ברוב המקרים מדובר היה באי התמצאות בסעיפים וגזברית העירייה יהודית אמיר ענתה בסבלנות על כל שאלה. בניגוד לטענות המטעות שהעלו חלק מחברי האופוזיציה, אין קיצוץ בסעיפים שצוינו- תקציב העירייה בסך 236 מיליון שקלים וחצי, הוא התקציב הגבוה ביותר בתולדות קריית מלאכי.
 
ראש העיר שוויתר על רכב מהעירייה חסך לתקציב 40 אלף שקלים בשנה. "בתקציב מופיעה עלייה בתקציב לשכת ראש העיר אבל הם שכחו להוריד את תקציב הפעולות שהיה בשנה שעברה ולכן עלות אחזקת הרכב שמקבל כעת ראש העיר נמוכה ב-40 אלף שקלים לעומת מימון רכב בליסינג" מסבירה גזברית העירייה. "בנוסף ישנה העלאת ותק שמגיעה כחוק לכל עובדי לשכת ראש העיר הכוללים גם את המ"מ וסגניו ואת זה מציגים בהטעיה, כעלייה".
 
בשנה האחרונה- שנת הקורונה תושבים רבים יצאו לחל"ת, רבים מהם ללא עבודה ולכן הצפי הוא לירידה בהכנסות מארנונה. כמו כן, ראש העיר הורה למחלקת הפיקוח להפסיק את האכיפה במשך שבועות רבים בתקופה זו ולהעניק לתושבים חנייה חינם, החלטה שהקטינה יותר את ההכנסות. גם אגרת השילוט לעסקים נדחתה בסיכום של יו"ר ועד הסוחרים שי סבן עם ראש העיר וזה הביא לקיטון נוסף בהכנסות שהיו מתוכננות להגיע, אשר באופוזיציה הציגו זאת כנקודה שהיה צריך לחזק.
 
ראש העיר קריית מלאכי אליהו זהר: "תקציב העירייה השנה מביא אתו בשורות חדשות וטובות לתושבים בחינוך, רווחה, ניקיון, תרבות. תפקיד האופוזיציה הוא לגמד את ההישגים, אבל עם מספרים קשה להתווכח. אני שמח שההשקעה בכל תושבת ותושב בעיר ממשיכה לעלות. המטרה שלנו היא לצמצם את הפערים שנוצרו כאן לאורך השנים ולכן התפקיד שלי הוא להמשיך ולגייס כספים לטובתכם תושבי קריית מלאכי. בעזרת השם נמשיך לעשות ולהצליח".
 
מצ"ב מספר גרפים להמחשה