המיזם שיעודד הורים להבטיח עתיד טוב יותר לילדים שלהם: "דיבור, זה כל הסיפור"

פרויקט חדש של האגף לגיל הרך בעיריית קריית מלאכי ומנהלת "היישוב במרכז" של קרן רש"י, קורא להורים לילדים מתחת לגיל 6 לשוחח יותר עם ילדיהם ולהעשיר את עולמם על ידי הקראת ספרים. המטרה: להעצים את ההתפתחות השכלית והוורבאלית שלהם


אגף החינוך של עיריית קריית מלאכי בשיתוף מנהלת "היישוב במרכז" של קרן רש"י ומשרד החינוך, יעודדו הורים לילדים מתחת לגיל 6 להקריא להם סיפורים ולהרבות שיח כדי לסייע להם להתפתח טוב יותר מבחינת שכלית. הקמפיין ילווה בסלוגן "דיבור, זה כל הסיפור", שנבחר לאחר סקר מקיף בקרב אנשי המנהלת ומעל 100 מובילי דעה בקריית מלאכי ובהם אנשי חינוך.
חוקרים בכירים בארה"ב חקרו ומצאו כי הרוב המוחלט של אוצר המילים שפעוט משתמש בהם מגיע מההורים שלו, כך שלשיחה עם ילד מגיל לידה ועד 6 יש השפעה מכרעת על התפתחותו בשל העובדה ש-80 אחוז מיכולות המוח מתקבעות עד גיל זה. הדברים אמורים לגבי הצלחת הילד לתקשר טוב יותר סביבתית, בהבנת השיח בינו לבין ההורים ובינו לבין סביבתו הקרובה, וכן משפיעים גם על הצלחתו בלימודים בבתי הספר ובאקדמיה.
מסע ההסברה יכלול עצות וטיפים להורים כיצד לסייע לילדיהם, כיצד להעשיר את עולמם המילולי והוורבאלי באמצעות קריאת ספרים, שיח נכון, יצירת אווירה טובה יותר בין ההורה לבין הילד ועוד. "המחקרים מראים כי קריאת סיפור, למשל, מאפשרת לילד להפליג בדמיון ולדמיין את העלילה, תהליך שאינו מתרחש כאשר הוא רואה סרטון בנייד או במחשב", מסבירה מנהלת המחלקה לגיל הרך, אושרית ארובס. "ככל שנדבר אתו יותר, ככל שהוא יבין את מה שאנחנו אומרים בהקשרים שונים, כך המוח שלו יתפתח טוב יותר וגם אוצר המילים שלו יתרחב".
הקמפיין ייצא לפועל בשיתוף כל הגורמים החשובים לתהליך ובהם גננות, סייעות, הורים, אנשי המנהלת, האגף לגיל הרך וקרן רש"י. שיתוף מידע וידע בין ההורים יתבצע דרך מפגשים בזום או פנים אל מול פנים, בהתאם להתפתחויות הקורונה.
מפקחת משרד החינוך והמתכללת מאגי בן גיגי הדגישה כי ישנה חשיבות מכרעת להחלטה להשיק את המיזם דווקא בימי הסגר: "זו החלטה משמעותית, שבבסיסה ההבנה שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לעצור הכל בתקופת הקורונה. יש להמשיך לדאוג לטיפוח השפה וכישורי השיח בקרב הילדים הרכים, ולהתאים עבורם כלים שיעמדו בהלימה גם ללמידה מרחוק. הכרחי לשמור כעת על קשר רציף ועקבי עם ההורים והילדים ולהמשיך לטפח את השפה".
 
ראש העיר קריית מלאכי והממונה על החינוך, אליהו זהר: "בשנים האחרונות שמנו דגש על האוריינות - קריאה וכתיבה בקרב הילדים כדי שירכשו מיומנות של הבנת הנקרא והבעה בכתב. ביוזמה הנוכחית אנו מעודדים את ההורים להקריא לילדים סיפורים לא רק כי זה מרגיע, אלא כי זה ישפר את היכולות שלהם בעתיד. זהו פרויקט מקסים נוסף שאנו מובילים באמצעות המנהלת היישובית ואגף החינוך למען עתיד טוב יותר לילדי קריית מלאכי".
 
צילום: עיריית קריית מלאכי
(תמונות הילדים מאושרות לפרסום)