שינוי דפ"ר לצעירים

בזמן שצה"ל בוחן את שינוי חישוב הדפ"ר, בקריית מלאכי הצליחו לשנות לנערות ונערים את הציון. המשמעות: הם יתגייסו לשירות משמעותי וישנו את עתידם. ראש העיר העניק תעודה לסא"ל נטע אברהם מפקדת לשכת גיוס באר שבע היוצאת


בשנה האחרונה התבצעה מאחורי הקלעים עבודה שקטה לשינוי הדפ"ר (דירוג הפסיכוטכני ראשוני) בצה"ל ל-15 בנות ובני נוער מקריית מלאכי. שיתוף פעולה יוצא דופן ופורץ דרך בין אגף החינוך, מחלקת הנוער, גימנסיה דרכא, עמותת בוגרי יחידת מגלן ולשכת הגיוס הובילו להצלחה חסרת תקדים.
 
בשנה האחרונה פעלה בגימנסיה דרכא תוכנית 'מצפן' בשיתוף פעולה עמותת "אח מלווה". במסגרת התוכנית מלווים אנשי עמותת לוחמי מגלן את תלמידי בית הספר. במהלך השנה האחרונה כל לוחם ליווה כעשרה תלמידים, בוצעו 25 מפגשים פיזיים וכ-400 פעילויות משותפות במסגרת הפרויקט. בעקבות הקשר המיוחד שנוצר בין הלוחמים לתלמידים והדחיפה לשירות משמעותי בצה"ל, פנו התלמידים למנהלת בית הספר מיכל חזן וביקשו לסייע להם להשתלב במקומות משמעותיים יותר בשרות הצבאי מאשר שובצו אליהם. ביוזמת ראש העיר אליהו זהר התקיימה ישיבה פרטנית על כל תלמידה ותלמיד עם כלל הגורמים. הנהלת בית הספר הציגה בפני נציגי צה"ל את ההתקדמות התלמידים שהוכיחו רצינות ושיפור ניכרים בין הצו הראשון לטרום הגיוס. הנוכחים שמעו גם את חוות דעתם של לוחמי מגלן המלווים את התלמידים ואת דעתם של מחלקת הנוער בהם הנערים התנדבו. לאחר מכן ניתנה ההוראה לתקן את ציוני הדפ"ר ל-15 התלמידים.
 
 "אין מאושר ממני ללכת ולתרום לצה"ל במקום שבו רציתי להיות. אני יותר משמח ורוצה להודות לבית הספר לראש העיר ולנציגי הצבא, שעזרו לי להגשים חלום", כך תיאר השבוע אחד מתלמידי בית הספר דרכא. במאמץ משותף הוא קיבל שיבוץ מחדש לשירות בצה"ל, לאחר חודשים רבים של מאבק בנושא.
"החזון העירוני של קריית מלאכי שואף לחיבור כל הגורמים הקיימים בכדי לגרום לילדי העיר, מוטיבציה יכולת ואמונה כי ביכולתם להגשים את כל חלומותיהם" אומר מנהל אגף החינוך ד"ר אבי אדרי "הפרויקט המורכב הזה הוא חלק מתוכנית אקו-סיסטם הפועלת במערכת החינוך בעיר"
 
בשנים האחרונות מלווה ראש העיר אליהו זהר ומנהל האגף אדרי את בצו הראשון. ראש העיר מרעיף על התלמידים מילות עידוד והסבר על כמה חשוב להתייחס ברצינות למבחנים. "בעבר הם היו נוסעים באופן פרטי בתחבורה ציבורית או עם ההורים" מתארת מנהלת גימנסיה דרכא מיכל חזן. "היום הם יוצאים בשעת בוקר מוקדמות עם אוטובוס מאורגן הולכים וחוזרים יחד וזה אחד הגורמים לשיפור נתוני הגיוס בעיר. אני גאה בדרך שהתלמידים שלנו עשו". בדיון המשותף הודיעה סא"ל נטע אברהם מנהלת לשכת הגיוס בבאר שבע כי  בזכות העבודה בקריית מלאכי הממוצע של המגיעים לצו ראשון עלה במחוז בשנת הקורונה.
 
ראש העיר אליהו זהר הממונה על החינוך אמר: "מי שמכיר את הבירוקרטיה בצה"ל יודע עד כמה זה בלתי אפשרי. אבל בכוחות משותפים הצלחנו לבצע את השינוי. הראשונים להודות להם הם התלמידים שהוכיחו רצון אמתי לשנות את עתידם בצה"ל ובחיים בכלל. קל זה לא היה, היו הסתייגויות אבל בשורה התחתונה עשינו את הלא יאמן. לשנות את עתידם של 15 תלמידות ותלמידי קריית מלאכי הוא לא דבר מה בכך". ראש העיר העניק לסא"ל אברהם תעודת הוקרה על פעילותה לטובת נערות ונערי קריית מלאכי.
 
 
תמונת ארכיון של ישיבה עם צה"ל וסא"ל אברהם עם רה"ע ונציגי קריית מלאכי
 
צילום: עיריית קריית מלאכי
 
ישיבת דפר.jpe