קריית מלאכי ציינה את זכר יהודי אתיופיה


העצרת המרכזית לזכר יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל, התקיים ביום חמישי האחרון באמפי המתנ"ס. כיבד בנוכחותו חבר הכנסת גדי יברקן אשר הגעתו לטקס בקריית מלאכי הפכה למסורת. מספר הנפטרים מקרב המשפחות בקריית מלאכי עומד על 64 נשים גברים וילדים.
 
חבר הכנסת גדי יברקן אמר בנאומו כי: "קהילת ביתא ישראל הביאה לישראל את האהבה והכמיהה לארץ ישראל. זה דבר שאי אפשר למדוד בכסף או בתארים. זה משהו שהיינו מוכנים לשלם בנפשנו וגופנו בגלל חלום שעבר מאב לבן במשך 2,700 שנה". ראש העיר אליהו זהר תיאר את המסע כפי ששמע מזקני הקהילה, על המוות של הילדים בדרך, על הביזה שעברו והאנטישמיות הרבה: "ראוי לכל יהודי באשר הוא, ללמוד את מורשת יהודי אתיופיה, ללמוד על המסע הזה, ללמוד מה היא אהבת ישראל, להבין מהי קדושת ירושלים". את הטקס הנחתה בטוב טעם מהרטה ברוך רון לשעבר סגנית ראש עיריית תל אביב. לאחר הנאומים והסיפורים האישיים התקיים טקס הדלקת נרות על ידי המשפחות. את השמות הקריאה רכזת המצוינות במחלקת הקליטה זהבה דסלין. את הזרים לזכר הנספים הניחו: ח"כ יברקן, ראש העיר אליהו זהר ומפקד תחנת קריית מלאכי סנ"צ מבורך אברהם. ה-קסים הוסיפו תפילה מיוחדת לזכר הקרבנות, הכוכבת המקומית יפית קסאי (הכוכב הבא) שרה באמהרית ועברית ותלמידי תיכון אמי"ת הקריאו קטעים מרגשים. הטקס אורגן על ידי יוסי ברהיון מנהל מחלקת הקליטה בעירייה, בשיתוף מחלקת האירועים.
 
לפני הטקס התקיים 'מסע לזכרם' ביוזמת מחלקת הנוער בקריית מלאכי. עשרות מתושבי העיר לצד תנועות הנוער צעדו מיער עזריקם לכיוון קריית מלאכי והתחברו לעצרת המרכזית. מפקד התחנה סיפר לבני הנוער והמשתתפים את סיפורו המרגש בעלייה והכמיהה ל-'ירוסלם'.
 
צילום: איתן דור - עיריית קריית מלאכי