מתכננת מחוז דרום בביקור בקריית מלאכי: התחדשות עירונית במוקד

בפגישה נסקרו כל האזורים בהם יש היתכנות לביצוע התחדשות עירונית ופינוי בינוי. גם אתגרי התנועה והפתרונות שעומדים על הפרק


מיכל מריל, מתכננת מחוז דרום במנהל התכנון, הגיעה לקריית מלאכי יחד עם הרפרנטים ניצה צפריר-כהן ויוסי ישראלאשוילי כדי לבחון מקרוב את הפרויקטים להתחדשות העירונית בעיר. הביקור נועד להבין את האתגרים הייחודיים של העיר ולמצוא דרכים לפתח אותה, לצד גישור של הפערים הכלכליים עמם מתמודדים היזמים.

במהלך הביקור, הציג יוסף כהן - מ"מ מנכ"ל העירייה, סקירה מקיפה של העיר, הכוללת את מערכות ה- BI (בינה עסקית), ה-GIS (מערכת מידע גאוגרפית) והחזון הנדל"ני של ראש העיר. כמו כן, הוצגו בפני המתכננת אתגרי התנועה בעיר והחשיבות של הרחבת גבולותיה.

שנאור קטש, מנהל ההתחדשות העירונית בקריית מלאכי, הציג את הפרויקטים הפוטנציאליים להתחדשות עירונית, בדגש על בניין 101 בבן גוריון ופרויקט פינוי בינוי בשכונת חב"ד-בן גוריון. בהקשר זה הועלו בפני המתכננת המחוזית האתגרים הייחודיים של הפרויקט האחרון ועל כך שבשכונת כרמי הנדיב הסמוכה אושרו 20 קומות לבנייה, אך במרחק מטרים ספורים משם, משרד הביטחון מתנגד לבנייה מעל 9 קומות.

הביקור כלל גם סיור בשכונות הוותיקות הרצל, ויצמן וקיבוץ גלויות, כדי לבחון מקרוב את צפיפות הבנייה ולהבין את האתגרים הייחודיים של שכונות אלה.

במהלך הדיונים, הודגש הצורך ביצירת קישוריות בין השכונות הוותיקות והחדשות, כמו גם בחשיבות היציאות לעיר אשדוד והכביש העוקף של באר טוביה להפחתת עומסי התנועה בעיר. הביקור הסתיים בדיון מקיף על תכנון ההתחדשות העירונית בקריית מלאכי לשנים הבאות, תוך התייחסות לאתגרים וההזדמנויות שעומדים בפני העיר.

ראש העיר אליהו זהר: "אנו מחויבים לפתח את קריית מלאכי ולהפוך אותה לעיר מודרנית ומתקדמת, תוך שמירה על הצביון הייחודי שלה. ההתחדשות העירונית היא מפתח מרכזי להשגת מטרה זו ואני מאמין שהצגת האתגרים יסייעו לנו להתקדם בהתחדשות עירונית".

צילום: עיריית קריית מלאכי