חגית בלאי
מנהלת בית ציפורה

בית צפורה בקריית מלאכי הוא בית חינוך למצוינות אשר מספק מענה לכלל התלמידים בעיר. הוא פועל חמישה ימים בשבוע והתלמידים המגיעים אליו זוכים למעטפת הוליסטית בשלל תחומים.
לצד הפעילות השוטפת של מרכז הלמידה מתקיימות תכניות העשרה והעצמה מגוונות, להלן כמה מהן. כחלק מהאני מאמין של בית צפורה מושם דגש רב על פעילות ערכית שהינה חלק אינטגרלי מלמידה ומצוינות,
במסגרת זו התלמידים משתתפים בפעילות התנדבותית בבית אבות, הילדים מבקרים בבתים של עריריים מהקהילה, נערכות פעילויות במועדוניות ועוד. 

כיתות מצוינות

בבית צפורה 3 כיתות מצוינות: כיתה  ג', כיתות ד'­ וכיתות  ה'-ו'. התלמידים נבחרים על סמך נתונים אישיים ומוטיבציה גבוהה ללמידה וחקירה. במסגרת כיתה זו נחשפים התלמידים לתכנים של מנהיגות צעירה, התנדבות בקהילה, חשיפה לעולם הטכנולוגי, אקטואליה, פרויקט בית משפט ועוד. בחופשת הקיץ מתקיימת סדנת מיונים לכיתות מצוינות הכוללת דינמיקה קבוצתית, ראיון אישי ומבחן מיון במקצועות שפה ומתמטיקה.  

תוכנית "לעוף הייטק" הוקמה לפני כחמש שנים ביוזמתו הברוכה של מר עופר קומם מתוך רצון לחולל שינוי חברתי בקרב בני הנוער יוצאי הקהילה האתיופית בפרט והנוער בקריית מלאכי בכלל. מטרת העל של הפרויקט הינה ליצור עבור אותם נערים אפיק למוביליות חברתית וכלכלית, ולאתר את החלוצים מבני הקהילה בזירת ההייטק והטכנולוגיה של המחר. התוכנית, אשר התחילה כפרויקט פיילוט, פועלת זו השנה השישית בבית צפורה וצברה    הצלחות רבות, התכנית הינה פורצת דרך ובוגרי התוכנית מתנסים בעולמות העבודה שבחזית הטכנולוגיה. החשיפה לתחום נעשית באמצעות לימוד תכנות ופיתוח, סיורים בחממות טכנולוגיות (וואלה, גוגל, טכניון, אוני' בן גוריון וכו'), סדנאות והעצמה אישית. תוך חתירה מתמדת לצמצום פערים לימודיים וטיפוח מצוינות אישית.
התכנית התחילה עם 3 תלמידים וכיום לוקחים בה חלק 56 תלמידים.
כחלק מהתוכנית התלמידים מפתחים משחקים ומציגים את המשחקים להורים ולתלמידי בית צפורה, המשחק הזוכה מזכה את התלמיד בפרסים יוקרתיים, בשנה שעברה ארבעה תלמידים זכו במחשבים ניידים בטורניר זה.
מעצם היותנו חיים בעולם משתנה אנו מקפידים על העלאת והתאמת התכנים של תכנית "לעוף הייטק" לעולם שבחוץ, מתוך כך השנה לומדים התלמידים במסגרת קורס אקדמי את שפת התכנות JAVA. מתנסים ביישום ובבניית אפליקציה למערכת הפעלה Android, ובסיומו של הקורס, לראשונה יקבלו תלמידי התוכנית תעודת מתכנת ואפשרות לפיתוח והעלאת אפליקציה אישית בגוגל. בכך אנו מגשימים את חזון הפרויקט של פתיחת האפשרויות לשוק העבודה בגיל צעיר.

 

תוכנית אופק - התוכנית מיועדת לתלמידי חטיבת הביניים ותיכון, היא מהווה מסגרת לתמיכה לימודית, עזרה בהכנה למבחנים ועבודות, מאפשרת גישה לחדר מחשבים, הדפסות והכנת התלמידים לבגרויות. תלמידי התוכנית מגיעים לבית צפורה מקבלים סיוע ותגבורים אינטנסיביים לקראת בחינות במקצועות מתמטיקה, ומקצועות השפה  תנ"ך, היסטוריה , ואנגלית וכו'. כמו כן, התוכנית מקיימת גם פעילות חברתית שוטפת להעצמה אישית לאחריות ופיתוח מנהיגות. בשנה שעברה ארבעה תלמידים קבלו  מחשבים ניידים במסגרת התוכנית

קורס מחשבים להורים - במהלך השנה אנו מקיימים חוגי העשרה להורים וזאת בהתאם לצרכים המועלים על ידי קהל היעד. חוג פופולארי מאוד הוא "שימושי מחשב" בסופו מקבלים ההורים תעודה על השתתפותם בקורס ורוכשים מיומנויות חשובות כגון: שימוש ב-word, internet, email וכדומה.

הנהגת הורים - כנגזרת מהעבודה הקהילתית בבית צפורה בקריית מלאכי פועלת הנהגה הורית שמטרתה מינוף המעורבות ההורית בנעשה בעולם הלמידה של ילדיהם הן בבית צפורה והן בבית הספר, ומתוך אמונה כי מעורבות ההורים תורמת רבות להצלחת הישגי התלמידים.

במסגרת בית צפורה מתקיימות סדנאות העצמה  להורים. הסדנאות עוסקות  בתכנים של מנהיגות הורית, קבלת החלטות, העצמה אישית וקבוצתית, ביצוע משימות, קביעת יעדים וכדומה. ההורים מגלים בסדנאות אלה שותפות פעילה ועניין רב.

אבחונים דידקטיים - צוות בית צפורה מאתר בעבודתו תלמידים עם לקות למידה ומסייע בליווי התלמיד והוריהם בצורך באבחון ובמידת הצורך אף מממן את האבחון בעבור הילד/ה. כמו כן מתקיימים שיעורי הוראה מתקנת בהם רוכש התלמיד אסטרטגיות למידה המאפשרות לו להתקדם ולחוות הצלחות.

חוגים בבית צפורה – החוגים מוצעים לתלמידי המרכז ללא כל תשלום ומהווים נדבך חשוב בקיומה של למידה חווייתית בו יש דגש רב על התחום הרגשי והחברתי.

במרכז חוג מחשבים, כדורגל, משחקי חשיבה, זומבה,  פיתוח קול ואמנות.

ימי הולדת – במסגרת המרכז אנו חוגגים לכל ילד יום הולדתם. אנו מודעים לזירה החברתית בה אנו פועלים ולקשיים המלווים את המשפחות, דווקא בגלל זה משמעותי ביותר עבורנו לחגוג ולציין את היום המיוחד של כל ילד וילד על ידי התייחסות אישית אליו בדרך מחבקת ומפנקת. הפעילות מתבצעת על ידי תורמים ובנות השירות הלאומי.

בימים אלו העשייה בבית צפורה בשיאה, אנו נערכים לקראת ציון יום שיא במתמטיקה ופנינו קדימה בעתיד הקרוב לקראת הפורימון בו אנו מציינים את חגיגות פורים.

מסע בני נוער לאתיופיה

בימים אלו אנו פועלים להוצאתו של מסע ייחודי וראשון מסוגו, תהליך אשר קרם עור וגידים במהלך השנתיים האחרונות והינו יזמה משותפת של בית צפורה, העירייה ומחלקת החינוך.
מסע זה הינו מסע לעומק התרבות האתיופית ולשורשיה של קהילת ביתא ישראל וסיפורה שטרם סופר. הנערים צפויים לעבור תהליך משמעותי ומטלטל, עומדים בפני חוויות מכוננות ומעצבות שתשננה את דפוסי חשיבתם,
הבחירות וההחלטות בחייהם.

המסע יזרע אור חדש על תרבותם של יהודי אתיופיה ויניב מתוכו את העוגנים ומקורות הכוח לחתירה ולשינוי המציאות החברתית העכשווית בעיר בפרט ובמדינה בכלל. המסע הינו מסע לגיבוש הזהות,
מסע של ערכים, חיבור, טשטוש הזרות, צמיחה ומנהיגות של בני נוער בעיר בפרט ובמדינה בכלל.

הקמת ג'ודג'ו  בבית צפורה

הקמת ג'ודג'ו  בבית צפורה הינו פרויקט בעל חבלי לידה של חמש שנים אשר בימים אלו קורם עור וגידים, בו יוקם בחצר בית צפורה גודג'ו מקורי בשילוב מבנה מודרני.
הגודג'ו הינו עדות חיה וסמל לאורח חייהם של יהודי אתיופיה בגולה, הוא בא להמחיש את ערכי הקהילה, הענווה, הצניעות, העושר התרבותי וישמש כאבן שואבת לאלו הרוצים
לגלות את נבכי התרבות של ביתא ישראל, על עושרה, צבעוניותה והקסם המיוחד שלה.
הבית האותנטי יציג לכל הבא את המנהגים, ההווי והמסורות הייחודיים של יהודי אתיופיה וישיב עטרה ליושנה. המקום ישמש בית לימי עיון, כנסים ולמידה בענייני הקהילה לקהל הרחב.
בהזדמנות זו אבקש להודות ולציין את הצוות המדהים לו זכיתי אשר נרתם ללא לאות ופועל במלוא המרץ למען קידומם והצלחתם של הילדים ואשר בעזרתם אנו הופכים את החזון למציאות
חיה ונושמת המפעמת במרכז הוויתנו. כמו כן, אבקש להודות לשותפיי הרבים לדרך, אשר במרכזם עומדים קרן אלי ויזל, עיריית קריית מלאכי, משרד החינוך ועוד.